Autor: webmaster | Pondelok 15 apríl 2013 - 13:15:53 | Kategória správy: Tlačové správy (Press - rok 2013)
Priaznivci organového umenia sa môžu tešiť na medzinárodný organový festival ARS ORGANI NITRA 2013, ktorý otvorí svoje brány už po šiestykrát v nedeľu 28. apríla v piaristickom KJostole sv. Ladislava v Nitre. Pod Zobor pricestujú vynikajúci mladí organoví virtuózi z Japonska, Talianska, Kolumbie, Rakúska, Švédska a Slovenska, prednesú známe i menej známe skvosty organovej literatúry.

Cyklus piatich organových koncertov odštartuje v nedeľu 28. apríla japonsko-talianske organové duo Ai Yoshida & Alex Gai, ktoré si pripravilo štvorručné skladby pre organ, ako i sólové diela pre organ najmä talianskych autorov ako napr. Rossini, Bossi, Morandi, Respighi, Nosseti a i.
V prvú májovú nedeľu zavíta do Nitry organistka Ana Maria Ospina z Kolumbie. V Evanjelickom kostole Svätého Ducha sa predstaví dielami prevažne starých nemeckých majstrov, zaujímavosťou isto bude rytmická a temperamentná toccata žijúceho kolumbijského autora.
Trojmanuálový organ v piaristickom kostole 12. mája rozozvučí domáca nitrianska organistka Mária Plšeková, ktorá o. i. prednesie neznámu a rozsiahlu organovú symfóniu z pera nemeckého skladateľa Sigfrida Karg-Elerta, ale taktiež pripomenie cyrilometodskú tematiku v diele Ivana Paríka.
V poradí štvrtý koncert festivalu bude patriť rakúskej organistke Ines Schüttengruber, ktorá sa predstaví v Evanjelickom kostole Svätého Ducha nemecko-francúzskym repertoárom od baroka až po 20. storočie. Záver festivalu bude patriť Jörgenovi Lindströmovi zo Švédska, ktorý ponúkne poslucháčom prierez švédskej organovej tvorby.
Nenechajte si ujsť najväčší organový sviatok v Nitre! Začiatok všetkých koncertov je vždy o 19.00 hodine a vstup je voľný. Viac informácií nájdete na webstránke festivalu www.organfest.sk.